AR и VR. Ново понятие за реалност

Две иновативни технологии, които променят начина, по който виждаме и взаимодействаме с реалността са: AR и VR – разширена или виртуална реалност. Какво означават тези термини? Представете си два различни вида очила като тези на Microsoft – „HoloLens“ или HTC – „Vive XR Elite“. Въпреки, че двете често биват бъркани, технологиите предоставят съвсем различни преживявания. AR (Augmented reality) добавят цифрова реалност към вече съществуваща. VR (Virtual Reality) технологията изолира напълно съществуващата реалност.

AR или Разширената реалност позволява на потребителите да взаимодействат с виртуални обекти, икони, текст или 3D модели поставени в реалното си обкръжение. Посредством различни камери и сензори софтуерът анализира и разпознава обекти, повърхности или присъствието на потребителя. Виртуалното съдържание се синхронизира с реалната среда, и се показва на екранно устройство. Това може да подобри възгледа ни и как взаимодействаме с обкръжението като ни помогне в обучение, симулация на екстремни ситуации, на игри и др.

Виртуалната реалност или VR приложения карат потребителя да се чувства изцяло потопен във виртуалната среда. Използва се най-често шлем, който напълно затваря зрението към реалната среда. Сензори в шлема регистрират движението на главата. Използват се и също така и специални контролери, които регистрират жестове и движения на ръцете. Всичко това позволява интерактивност. Виртуалната реалност е компютърна технология, която създава интерактивна и уникална среда, имитираща реалния или измислен свят. Това позволява уникално изживяване. Срещи на хора от различни точки на земята във виртуална обстановка също е една от най-честите функции. Най-често тя е толкова реална, че е неразличима от реален офис или среща.

Дали AR или VR ще промени драстично начина по който живеем? Може би това е просто въпрос на време, защото разширяването на способността за взаимодействие със заобикалящата ни среда, докато вършим нашите житейски навици би било много полезно. Получаването на информация докато шофираме или вършим нещо друго, няма да ни разсейва излишно. Излишни действия като да си извадим телефона, за да проверим колко е часа или каква е прогнозата, ще ни спечелят време. Ще виждаме тази и още ценна информация директно пред нас, в полезрението си. В съвременния свят това ще бъде полезно.

Разбира се, тези технологии имат и техните минуси. Психологическите ефекти могат да бъдат сериозни, като замайване, дискомфорт дори морска болест, ако се използва прекалено дълго време без почивка. Реалността предоставя усещане за стабилност и комфорт. Нещо което технологията все още не може да предложи. Социалните медии показват все повече интересни, акробатични падания след загуба на представа за реалния свят.
Липсата на истински опит също е голям минус в реалния свят. Ако технологията измести реални преживявания и емоции, ще се появят нови групи от хора, които може би ще бъдат социално несръчни или интроверти. Това ще доведе до други социални проблеми.
Социална изолация е друг проблем до който може да доведе този вид технология. Въпреки че AR и VR предлага нови начини за комуникация, прекалено много време прекарано във виртуалния свят може да доведе до проблеми и дефицит на нормални отношения и социални дейности.

Виртуалната реалност продължава да се развива доста бързо. Малко вероятно е тя да измести напълно реалността. Вместо това тя ще съществува паралелно с реалния свят, предлагайки допълнителни възможности за преживяване и взаимодействие. Може би с времето и тази технология ще навлезе в ежедневието на хората. Те ще я използват по начин, който подобрява или обогатява реалния житейски опит, но не го замества.

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

не съм робот *Превишено е ограничението за време. Моля, попълнете още веднъж captcha.

Back To Top